Lucjan Józef Ząbkowski

   Urodzony w Częstochowie w 1928 r. Szkoła średnia tamże, studia na ASP Kraków, uczeń Zbigniewa Pronaszki, H. Rudzkiej-Cybisowej, A. Jurkiewicza. Dyplom w 1954 r. Od 1955 r. zatrudniony w ASP Kraków. Wystawia od 1955 r. w wystawach indywidualnych i zbiorowych, zarówno malarstwo jak i rysunek, a w latach 1964-65 także drzeworyty.
   Członek Grupy „Krąg” powstałej w 1960 roku, wystawiającej do 1969 roku, złożonej z artystów malarzy: E. Buczyńskiej, W. Gabrysiaka, W. Kunza, K. Rojowskiego (zm. w 1983 r.), M. Szpakowskiego, C. Wodnickiej-Ząbkowskiej, S. Wójtowicza, J. L. Ząbkowskiego, J. Żemojtel oraz J. Baranowskiej, M. Frenkiela, M. Łęczyńskiego z Londynu (częściowy udział L. Mianowskiego i A. Falkiewicza). Uczestniczył w wystawach 14 malarzy z Krakowa w latach 1968-1975 razem z W. Buczkiem, Z. Grzybowskim, J. J. Janczakiem, J. Joniakiem, J. Kluzą, M. Kochanowskim, K. Konecką-Grzybowską, M. Kruczkiem, W. Kunzem, J. Lubańskim, J. Muszanką-Łakomską, J. Szancenbachem, H. Wójcikiem.
   Prace w zbiorach: Muzeów Narodowych w Krakowie, Gdańsku, Szczecinie, Muzeum Sportu w Warszawie, Muzeum Lubuskiego w Zielonej Górze, Galerii Miejskiej w Zakopanem, MKiS, Wydziałów Kultury UW Krakowa, Gdańska, Szczecina, Rzeszowa, Łodzi, Zielonej Góry, Białegostoku, Częstochowy; za granicą w zbiorach sztuki współczesnej w Pocitejl (Jugosławia), a także w posiadaniu osób prywatnych w kraju oraz Francji, Włoch, Szwecji, Austrii, USA i Niemiec.
   Zrealizował szereg polichromii, sgrafitto, płaskorzeźb ceramicznych, mozaik w wielu obiektach architektonicznych na terenie Polski południowej, głównie przy współpracy żony art. mal. Cecylii Wodnickiej-Ząbkowskiej w latach 1965-1983.