Leszek Dutka

Ur. w 1921 r. w Jaworznie. Dyplom architekta na Politechnice Krakowskiej w 1952 r. Studia w pracowni prof. Hanny Rudzkiej - Cybis, dyplom ASP w 1955 r. Artysta rodzinnie związany z Gorlicami i Ziemią Gorlicką od czasów przedwojennych. Jeden z najwybitniejszych i najbardziej popularnych artystów krakowskich. Kawaler najwyższego odznaczenia w dziedzinie sztuki "Gloria Victis" nadanego mu przez Prezydenta RP w roku 2006. Artysta malarz, "Legenda" Krakowa, Prezes Klubu Malarzy ZPAP okręg Kraków, członek ZPAP okręg Kraków, Prezes i założyciel Fundacji im. Hanny Rudzkiej-Cybisowej w Krakowie, honorowy członek Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, wieloletni członek władz TPSP - członek Komisji Rewizyjnej. Swoją wystawą zainaugurował działalność "Dolnego Pałacu Sztuki".
W sposób zdecydowany przyczynił się do uratowania Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych i Pałacu Sztuki w przełomowych dla TPSP latach 90. XX w.

Prace w zbiorach: Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Polskie w Chicago, w prywatnych kolekcjach Christiana Stohrmanna w Husum. Margot i Pietera Lolhoffel w Norymberdze. Zmarł 23 lutego 2014 roku w Krakowie.