Krzysztof Ludwin

Krzysztof Ludwin (pseudo art. Kristof Ludwin) urodził się w 1962 roku w Krakowie – polski malarz, akwarelista, architekt oraz wykładowca akademicki (dr. inż. arch. prof. Politechniki Krakowskiej). W latach 1981–1987 studiował architekturę na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, a następnie, w latach 1987–1988 na Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Form Przemysłowych.
W latach 1995–2006 był asystentem naukowo-dydaktycznym na Politechnice Krakowskiej w Katedrze Rysunku, Malarstwa i Rzeźby. Przez rok (2004–2005) nauczał także rysunku odręcznego na Wydziale Form Przemysłowych krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 2006 roku Krzysztof Ludwin uzyskał tytuł doktora, broniąc swojej pracy zatytułowanej „Szkice architektoniczne w technikach akwarelowych. Historia i współczesność”. W latach 2006–2017 prowadził zajęcia z projektowania architektonicznego w Instytucie Projektowania Architektonicznego na Wydziale Architektury PK. W latach 2018 - 2022 prowadził zajęcia dydaktyczne w Katedrze Rysunku Malarstwa i Rzeźby na stanowisku profesora uczelni.
Krzysztof Ludwin w 2002 roku wydał album „Kraków w akwarelach” z serii „Świat w akwareli”. Nakładem PWN wydano jego podręcznik „Nauka malowania akwarelą” z cyklu „Park edukacja (Wydawnictwo Szkolne PWN, Warszawa – Bielsko Biała 2011). W 2012 roku za tę publikację otrzymał Nagrodę Rektora (Indywidualna II stopnia za osiągnięcia dydaktyczne).
Zajmuje się malarstwem sztalugowym, głównie akwarelą. Maluje również na płótnie, akrylem i farbami olejnymi. Wypracował sobie własny styl, który nazywa „nerwowym ekspresjonizmem”.
Na jego obrazach prawie nigdy nie brakuje elementów architektury.
Krzysztof Ludwin jest wiceprezesem Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich.  Należy także do Związku Polskich Artystów Plastyków oraz do Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Wystawy indywidualne

Wystawy zbiorowe