Urodzony w Warszawie w 1927 roku. Odbywa studia z zakresu nauk przyrodniczych na Uniwersytecie Jagiellońskim i otrzymuje w 1952 roku dyplom magistra zoologii. Jednocześnie studiuje na Akademii Sztuk Pięknych, którą kończy z dyplomem w 1956 r. Od tego roku zaczyna pracować jako zoolog w Muzeum Przyrodniczym Polskiej Akademii Nauk. Z biegiem czasu zainteresowania jego przesuwają się w kierunku muzeologii, filozofii oraz teorii sztuki. Jego doktorska dysertacja napisana pod kierunkiem profesora Romana Ingardena ma już charakter humanistyczny i jest poświęcona teorii ilustracji naukowej. Doktorat z zakresu nauk humanistycznych Świecimski uzyskuje w 1964 r. W 1967 roku zostaje wysłany na staż do Carnegie Muzeum w Pittsburgu (USA). Wyjazd ten zapoczątkowuje serię podróży do różnych muzeów Europy, głównie w celach zbierania materiałów do badań muzeologicznych. W 1976 roku pisze swoją dysertację habilitacyjną z zakresu teorii ekspozycji muzealnej, gdzie ekspozycja potraktowana jest jako utwór architektoniczno-plastyczno-językowy. Publikuje serię prac z dziedziny muzeologii: w Holandii, NRD, Czecho-Słowacji, zaś z teorii plastyki naukowej także w Stanach Zjednoczonych i oczywiście w Polsce. Wykłada zasady ekspozycji muzealnej na Podyplomowym Studium Muzeologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Przez kilka lat wykłada też anatomię dla malarzy w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz rysunek przyrodniczy dla Wydziału Biologii i Nauki o Ziemi UJ. Niezależnie od prac teoretycznych projektuje ekspozycje muzealne bądź sam, bądź w zespołach.
Działalnością czysto artystyczną zajmuje się równolegle do wszystkich tych prac od 1956 roku. Wystawia niewiele i wyłącznie w kraju (głównie w Krakowie). Ofiarowuje 35 obrazów do Krakowskiego Oddziału PAN, kilka obrazów do Katedry Filozofii UJ. W 1982 r. wystawia po raz pierwszy za granicą.
Zajmuje się pejzażem interpretowanym w kierunku syntetycznej „abstrakcji" i pejzażem „wewnętrznym”, będącym odzwierciedleniem świata przeżyć i oderwanym od obserwacji „natury”. Ma też na swym koncie prace z dziedziny sztuki sakralnej. Był członkiem ICOM.
Prof. Świecimski zmarł 21 stycznia 2012 roku. Pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.